angelicaceleste15 angelicaceleste15
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

A landscaping company ordered 17 plants and 8 trees for a total of $964. If plants are $12 each, write and solve a linear equation to find the cost for each tree.

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 07-10-2019

Answer:

The cost of each tree is $95

Step-by-step explanation:

Let

x -----> the cost of each tree in dollars

we know that

The number of plants multiplied by the cost of each plant plus the number of trees multiplied by the cost of each tree must be equal to $964

so

[tex]17(12)+8x=964[/tex]

Solve for x

[tex]204+8x=964[/tex]

subtract 204 both sides

[tex]8x=964-204[/tex]

[tex]8x=760[/tex]

Divide by 8 both sides

[tex]x=\$95[/tex]

therefore

The cost of each tree is $95

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this problemmm, someone help mee!!.
I need help please!
use the angles to find the value of x
Suddenly shifting from loud to soft or soft to loud to create dynamic contrast is called ____. Question 7 options: subito piano crescendo terraced dynamics
Which statements best explain dietary support services careers? Check all of the boxes that apply. based on the use of equipment and technology based on knowled
Find the absolute Value -8
For what purpose did the Egyptians develop hieroglyphics?
Violet has found a container of aluminum bromide that says it contains 1.28 moles of AlBr 3. What is the mass of this sample of aluminum bromide? Please round y
HELP ME PLZ WITH THIS PROBLEM
Apples cost four times as much as oranges per pound. Apples are $2.80 per pound. How much do oranges cost per pound? * $11.20 $1.20 $0.70 $1.70