lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost four times as much as oranges per pound. Apples are $2.80 per pound. How much do oranges cost per pound? *
$11.20
$1.20
$0.70
$1.70

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Step-by-step explanation:

Apples cost four times as much as oranges per pound.

If the cost of orange =x

then, cost of apples =4x

But,

the costs of apples =2.80$

So,4x=2.80

[tex]\tt{ x=\dfrac{2.80}{4} }[/tex] ⠀

[tex]\tt{ x=0.70\$ }[/tex] ⠀

so,oranges costs for per pound =0.70$

Answer Link

Otras preguntas

¿De donde ______ marta?
nearly 4 of 5 people choose vanilla as their favorite ice cream flavor. if 120 people attend an ice cream social, how many would you expect to choose vanilla?
According to lecture, having adequate brain development is a critical factor in attaining what?
What did emperors rely on to help govern the han dynasty
which directional term describes the hand in relation to the shoulder
Children in healthy families learn that lasting relationships must be based on trust, support, and _____.
Definition of surname
Sandy skied into a pine tree. She broke her leg. What is the best way to combine these sentences? Sandy skied into a pine tree; broke her leg. Sandy skied into
what is 16 divided by 7? and give me a real answer.
“The days are nouns; touch them/ The hands are churches that worship the world.” This quote shows what figurative language? A. simile B. metaphor C.