tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

1. The volume of a rectangular prism is the length multiplied by the width multiplied by the height. The formula is V = lwh. If the volume of a storage room is
x y = x² y = 2x 0 0 1 1 2
what is the amount of pressure exerted by a book that weights 12N onto a desk if it is laid on its longest side and has dimensiona of 0.25m x 0.20m x 0.02m?
100 POINTS IF U GET THIS RIGHT!
is 20 bigger than -20
Today, is Fun Friday .. Who is New To December year? And What do ya'll want for christmas ? what are plans for before christmas ?
Please please help me please please help please please please help me please please help please please
pls help ill give brainliest :))
In Japan most of the population shares a similar common heritage and the population shares a common political authority that is recognized by other states. We w
10 The most appropriate SI unit for measuring the length of an automobile is meter kilometer centimeter millimeter 11