helpmeplease1944
helpmeplease1944 helpmeplease1944
  • 15-04-2018
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME ASAP ON 5! THANK YOU SO MUCH!! (Read direction carefully pls ^^)

(Brainliest will be given)



(Random answers gets moderated.)

PLS HELP ME ASAP ON 5 THANK YOU SO MUCH Read direction carefully pls Brainliest will be given Random answers gets moderated class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 15-04-2018
It is convenient to use x and y for the cost of 1 package each of cupcakes and brownies, respectively.
  3x +2y = 19 . . . . . . . . Amanda's purchase
  2x +4y = 24 . . . . . . .. Shan Shan's purchase

The graph of these equations shows the point of intersection to be
  (x, y) = (3.50, 4.25)

The cost for 1 package of brownies is $4.25
The cost for 1 package of cupcakes is $3.50
Ver imagen sqdancefan
Answer Link

Otras preguntas

In a well-known adaptation of Hamlet, one actor plays both Hamlet and the ghost. What is the effect of this adaptation? A. It establishes Hamlet’s madness and t
what is 1,000 divided by 38
What was the intent of the Roosevelt Corollary?
Explain why a person with nerve damage could lose the ability to control some skeletal muscles?
Is 12 posters for 36 students ; 21 posters for 63 students equivalent ?
What would happen to the amount of matter on Earth if mass were not conserved during the changes on states?
Which Mexican independence figure led an unsuccessful revolt against Spanish rule and was later captured and executed? a. Simón Bolívar b. Father Hidalgo c. Fr
Bananas cost $0.49 per pound and grapes cost $1.15 per pound. Leanne bought 3.5 pounds of bananas and 2.4 pounds of grapes. How much did she pay for the bananas
whats the next number 3 6 4 8 6 12 10
How do you think cotton , tobacco and other crops were shipped to their destination?