xiaralisa0315 xiaralisa0315
  • 14-04-2018
  • Mathematics
contestada

f Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce? A. $.45 B. $3.60 C. $.15 D. $2.59

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2018
the answer is D

hope this helped :)
alisa202

plzz tell me if i was wrong
Answer Link
marinegundoctor marinegundoctor
  • 14-04-2018
10.80/(24*3)=0.15 will give you the correct answer.
Answer Link

Otras preguntas

Use the term petition in a sentence about the colonists struggles with Britain
There are approximately 15 milliliters (mL) in 1 tablespoon (tbsp). Which expression can be used to find the approximate number of milliliters in 3 tbsp?
Describe how the chromosome number of an organism would change if somatic cells joined together during fertilization to make a zygote for each new generation
I need Help on number 23
which equation can be used to find its curcumference
Which variable is likely to be linked to both of the variables mentioned in this statement? There is a strong positive correlation between shoe size and readin
Using the following equation, find the center and radius of the circle. x^2 + 4x + y^2 − 6y = −4 step 1: (original equation) x^2 + 4x + y^2 − 6y = −4 step 2: (g
whats the answer please
a group of students shared 3 rolls of clay equally. if each student got 1/2 of a roll of clay, how many students were in a group
18 added to a number n