dareamharrisp74wwr dareamharrisp74wwr
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 lb. of candy costs 20.25 how much would 1lb. of candy cost

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 13-04-2018
Hello!

We know that 3 3/4 lb. of candy cost 20.25

We can divide these to get the cost of one pound

20.25/ 3 3/4 = 5.4

So 1 lb of candy cost $5.40

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what is m/9 - 1 = -2 whats the answer & steps
What is 8.7 billion as a scientific notation
1/4(12x+16)=10-3(x-2) anyone?
A worker in a sunglass factory can make 50 frames or 100 lenses per day. There are 90 workers. How many workers should make lenses?
Brandon owns nearly 2 times as many CDs ads Ingrid. Brandon owns 56 CDs. Write an equation and use it to estimate the number n of CDs Ingrid owns.
800 is 10 times as much as_____
For what reason was the "Union Party" created? Who were its candidates?
How do you translate "fifty-three plus four times c is as much as 21" in an equation
900 is 1/10 of what?
dose anyone know how to solve any of these? 1. W is the midpoint of UV. if UW= x+23, and WV= 2x+8, what is x? 2. W is the midpoint of UV. if UW= x+23, and WV= 2