alexiselliott38 alexiselliott38
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2018
3 cases = $23.15
1 case = $23.15 ÷ 3 = $7.72

6 cans = $7.72
1 can = $7.72 ÷ 6 = $1.29

Answer: One can costs $1.29
Answer Link

Otras preguntas

There was two cocks and 3 cows and then two more cocks came? how many farm animals together?
People questioned whether or not Paul was an apostle. True False
The language used in "this is just to say" is representative of imagist poetry because it is
The slowest type of mass movement, Which involves the lifting and contracting of soil particles overtime, is called
Sumerian social order was a hierarchy. true or false
What is the title of this cartoon?
A 50.-Newton horizontal force is needed to keep an object weighing 500. Newtons moving at a constant velocity of 2.0 meters per second across a horizontal surf
what is x, 7/8×x equals 1
Hailey’s new puppy, sparky, weighed 4 pounds at six weeks old. if the puppy gains 2.5 pounds each month, after how many more months will sparky weigh 14 pounds?
if triangle ksd~wat, what is the measure of w? Let K=16, D=34 and T=51