zhamyaaaa zhamyaaaa
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

what is the cost for each

what is the cost for each class=

Respuesta :

Warden15
Warden15 Warden15
  • 12-04-2018
2G + 4H = 43
2G + 2H = 30 BECOMES G = -1H + 15

Substitute G = -1H + 15 into the first equation.

2(-1H + 15) + 4H = 43
-2H + 30 + 4H = 43
2H + 30 = 43
2H = 13
H = 6.50 / HATS COST $6.50

To find the cost if the gloves put in 6.50 in the first equation.
2G + 4(6.5) = 43
2G + 26 = 43
2G = 17
G = 8.5 / GLOVES COST $8.50.
Answer Link

Otras preguntas

How are elevation and climate related? A. Lower elevations are generally colder. B. Lower elevations are generally wetter. C. Higher elevations are generally
40 plus 15e plus 10e
Read the sentence. Removing the prefix -in from the word incredible changes the meaning to __________. Which answer most accurately completes the sentence? fau
The Greek letter iota, i, represents the square root of -1 (). We call i an imaginary unit. Any number that is a product of a real number and the imaginary unit
Read the section titled "Solar Power." What are some of the benefits of using solar energy? (Site 1)
why do eukaryotic cells require mitochondria?
Mr.Church had 3 muffins he sold 2 but then baked 6 more and sold 4 more how many muffin did he not sell.
picture of question below please help me out i'm stuck.
What is the slope of the line that passes through the points -2,5 and 1,4 A. -3 B. -2 C. -1/3 D. 1/3
Type the correct answer in the box. Write your answer as a reduced fraction, using / for the fraction bar. A six-sided fair die is rolled 4 times in a row. The