awebster0705p70yoh awebster0705p70yoh
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 24-fl-oz jar of spaghetti sauce sells for $2.69. another jar that holds 1 quart of sauce sells for $3.29. which is better buy

Respuesta :

20velezedgar
20velezedgar 20velezedgar
  • 11-04-2018
The quart is the better buy because it is 10 cents an ounce 
Answer Link

Otras preguntas

How can I simplify sin^5x? I need to write it in terms of sinx, sin(3x) and sin(5x).
what do the arrows in a food chain or food web represent
true or false Staccato notes are indicated with a slur, a curved line, drawn above or below the notes.
what happened to almost half of the new immigrants who came to United States in the late eighteen hundreds
The value of my stock just soared through the roof! Which type of sentence is this? Select one of the options below as your answer: A. exclamatory B. imperat
whats the area of a quarter-circle with diameter of 4 meters
One number is 4 less than 3 times another number. If their sum is 16, find the numbers. What equations could be used to solve the problem if x represents a num
Choose the fraction that goes in the blank. 6/10 >_______> 1/3 a- 1/2 b- 1/4 c- 2/3 d- 3/4
In which year was the first Macy's Thanksgiving Parade held?
What distinguished American patriots and American loyalists?