Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

solve 3(80-9x) = x - 96
What does it mean to say the government is limited by rule of law?
Solve and check the following equation algebraically. 1/2(x + 32) = -10
explain using information fro the reference table why symbol (aq) is used to describe the product ZnCl2
He primary responsibility for the content of the financial statements lies with the external auditor. a. True b. False
joan has 7$ less than anne. together they have $43. how much does each girl have
Artie sells ice cream from a cart. The items, their prices, and the quantity sold on an average day are shown on the table. Which expression is equivalent to fi
which natural barrier to the north help keep china isolated from other civilizations
Kendra’s broken leg was in a cast for eight weeks. When the cast was removed, she was shocked the her leg was no longer muscular, but skinny. Explain what happe
Subtract in military time 0545-0058