korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

the distance in degrees east or west of the prime meridian is called a latitude b axis c equator d longitude
where did salt get its name from
What is 5.8 × 10^6 mg/s in grams per minute? A. 9.7 × 10^9 g/min B. 9.7 × 10^7 g/min C. 3.48 × 10^5 g/min D. 3.48 × 10^3 g/min
THIS IS TREASURE ISLAND!!! What resolves the inner conflict Jim feels over deserting the stockade? A. He returns, admits his mistake, and apologizes. B. He capt
what is the Nth term of 0 3 8 15 24 35
How are mitosis and meiosis different from each other? A. Mitosis produces four different cells and meiosis produces identical cells. B. Mitosis produces four d
Solve 6[5x(41-36)-(8+14)] and show all work.
Which of the following should be given to students before they begin a laboratory experiment? A) problems to practice the concepts in the experiment B) guidelin
Which words in the sentence are the complete infinitive phrase? To read several good books is my goal for the next month. A. to read B. several good books C. to
Ms. Velez will use x gray bricks and y red bricks to build a wall around her garden. Gray bricks cost $0.45 each and red bricks cost $0.58 each. She can spend u