hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me . Work is due tomorrow . Thanks.☺️
Which statement represents a difference between horizontal and vertical relationships?
the final line of this stanza indicates that byron is
The coup d'etat of South Vietnamese President Ngo Dinh Diem that resulted in his assassination was accomplished by Henry Cabot Lodge, Jr. and the _____.
Jonas must move 2/3 of a stack of boxes he already moved 7/8 how many more does he need to move
What's is the importance of writing a draft?
Jamie's hand is 6 inches wide when she stretches her fingers out. What portion of a foot is this? Express your answer as a decimal.
Which of the following warned European nations to stay out of Latin American affairs? the Dominion of Canada the Tariff of 1828 the Monroe Doctrine the American
nate's quiche is cut into 7 equal parts. only 3/7 is left. he wants to give 3 of his friends equal part. write 3/7 as the sum of unit fractions.
Which is an example of how ecosystems on Earth affect each other?