sopha2017aldape
sopha2017aldape sopha2017aldape
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Malala makes kites. She buys 2/3 yard of nylon and 7/9 block of balsa wood. The nylon costs $6 per yard. The balsa wood costs $18 per block. How much does Malala spend in all

Respuesta :

popalabdulqayou
popalabdulqayou popalabdulqayou
  • 03-04-2018
According to proportionality (2/3yard)/x=1yard/$6 and (7/9 blocks)/x=1block/18$
$9 for nylon and $14 for Block so total she spends $23.
Hopes this loves.
Answer Link

Otras preguntas

which u.s. national park is considered the serengeti of north america?
which u.s. national park is considered the serengeti of north america?
A video game club charges $8 per month as a membership fee, plus $2.75 for each game rental. Eugenie plans to join and rent no more than 5 games a month. What a
Answer the following question 1-2 complete sentences Explain the difference between symmetry and asymmetry
Does x=5 satisfy the equation 3x + 2 +5x= 95 explain
anyone know how to do this question? ​Pls help me all people
Which is closest to the quotient 4,367÷0.004 ? Select the correct choice. A 1,0001,000 B 10,00010,000 C 100,000100,000 D 1,000,0001,000,000
PLS HELPPPPPPPPPPPPP
What resources is more perilous to the Middle East and North Africa water or oil?
Conflict is caused by forces in opposition. True False