Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How are cells in multicellular organism able to achieve homeostasis
How many terms are in the expression shown below? a2 - ab + 8b + b2 - 1 2 3 4 5
What did charles darwin hypothesize about the origin of bipedalism?
wich of the following is a theme that frequently appears in anton p chekov's work? a-life meaninglesnes b-the power of love c-destructive humor d-emotional depe
Why is it important to use the metric system when conducting scientific investigations?
The driver of a car slams on the brakes when he sees a tree blocking the road. The car slows uniformly with an acceleration of 25.60 m/s2 for 4.20 s, making str
The simplified expression e2t + 2 + e−2t inside the radical can be re-written as
Write these sentences in Spanish with proper spelling please. 1. We lost the game. 2. How can that be? 3. I'm looking for a person who knows how to draw. 4. The
Salty snacks like peanuts and pretzels can often be found for free at gatherings where beverages are for sale. Vendors hope that the salty snacks will make cons
Which crops provide more than half of the calories consumed by humans?