vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Write a summary of the following excerpt from the Autobiography of Benjamin Franklin using the THIEVES reading strategy. THIEVES Stands For: T - Title H - Head
Evaluate the expression when x is 4. 2 + x 3​
According to Healthy People 2020, What percent of global deaths are attributed to environmental factors? 1) 25% 2) 50% 3) 75% 4) 100%
Suppose that the nuclear power plant is constructed on the fremont river site:
For a sand, the following are given: porosity, n = 0.31. What is the porosity of the sand?
The engineer has produced a 30:70 mol:mol mixture of EtOH:ButOH. If the mixture is held at 360 K and 1 atm, What are the phase(s) and molar composition(s) of th
Compute P(x < -1.1 , or , x > 1.1). (Round your answer to four decimal places.) a) Depends on the distribution b) Depends on the mean and standard deviati
Should fighting be removed from the professional game? How much violence is acceptable? Is it essential to the game? Citations A) Professional Game Violence B)
In an experiment, you fill a heavy-walled -l flask with methane gas. If the flask contains g of methane at , What is the gas pressure?
Who offered Elizer's family safe refugee?