valeriemarlenep5lsjm
valeriemarlenep5lsjm valeriemarlenep5lsjm
  • 15-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlottle brought packages of hot dogs for $4 each each package contains $8 hotdogs if she spends $16 on hotdogs how many hotdogs did she buy

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-03-2018
Divide total amount paid by price per package to find number of packages purchased.

$16 ÷ $4= 4 packages purchased

Then multiply number of purchased packages by number of hotdogs per pack.

4 * 8= 32 hotdogs

ANSWER:
32 hotdogs were purchased

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

George, a fresh college graduate, is going to attend his first job interview. he has learned that he is one among six other candidates who have applied for the
A____can help you decide if you should buy or lease a new car.
Can't get this one. Anyone know how to do it?
How many moles of sodium, in 2.0 moles of sodium sulfate? Show all the work.
The English bill of rights put Limits on The Power of
George is experiencing back pain. his doctor tells him the bones attached to his spinal column have become less dense. the doctor is referring to the
Could I have help to find x?
a midsegment of a triangle measures 14.7 feet. what is the length of the corresponding base of the triangle A.29.4ft B.19.4ft C.14.7ft D.7.35ft
Use the formula for the sum of a geometric series to find the sum or state that the series diverges. (if the quantity diverges, enter diverges.) 43 53 + 44 54 +
Brad wants the buy flowers for his friend with 27$. the daises are 1$ each and the roses 3$ each. He buys 3 more daises more than roses. how many roses did he g