maraisha9 maraisha9
  • 13-03-2018
  • Mathematics
contestada

Jason buys a pizza for $15.59 . He also buys 6 sodas. Each soda costs the same amount. He spends $23.33 on the pizza and the sodas. Jason finds the cost of each soda by calculating (23.33 − 15.59) ÷ 6 .

Respuesta :

sev4life sev4life
  • 13-03-2018
What exactly is the question here? Are you trying to find how much the soda costs?
Answer Link

Otras preguntas

Please, I need this now! Drift nets have been banned in some countries. Why do you think they are no longer allowed to use them?
2. What role does religion play in the conflict in Darfur?
The genetic information Contained In the cell resulting from meiosis?
If one of the factors of 200 is 40, what is the other factor that would create this product?
If a country's birth rate is 15 per 1,000 population per year and the death rate is 10 per 1,000 population per year, what is the annual population growth rate?
help me with these two please​
what insterment would you use to measure the force on the black
how did safavid rule deepen the conflict between the sunni and shia branches of islam in persia and the ottoman empire
what does the gravitational attraction between earth and an object depend on
Please rate these ddddddd