JessicaSontay9105 JessicaSontay9105
  • 13-03-2018
  • Mathematics
contestada

Molly can either take her lunch or buy it at school. It cost $1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 each month, how many lunches can she buy at most?

Respuesta :

kyleelippencott kyleelippencott
  • 15-03-2018
The answer is 16 days because 30/ 1.85 = 16 days
Answer Link

Otras preguntas

The economic genius who proposed the basis of the American economic system after 1781 was: A. Thomas Jefferson. B. Alexander Hamilton. C. Sam Adams. D.
The FIRST step toward the reunification of Germany took place in November 1989 when __________. a. all Germany elections were held for a single German parliamen
probably the main reason africans rather than native americans became slaves in america was that
The Internet may best be compared to a/an
Besides overcrowding, in what other ways did industrialization affect the physical environment
Select all that apply. Language is which of the following? a. a system of signs representing ideas b. any means of communication c. arbitrarily constructed d
Equation C: y = 2x + 6 Equation D: y = 2x + 2 Which of the following best describe the solution to the given set of equations? a. One Solution b. Two Solution
Which best describes the limits of science? a. Science cannot answer questions about the physical world. b. Science can answer only mathematical questions. c.
What mark of punctuation might indicate that more information is to come? A. Exclamation point B. Dash C. Hyphen D. Period
Find grammatical error. 1. Big brands like Sony, Samsung and 2. Nokia have been launched many phones having latest 3. features like facebook application, ork