Dieters4
Dieters4 Dieters4
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

Emily buys the cage and two bowls for $54 the cage cost $40 each for cost the same amount what is the price of one bowl

Respuesta :

paaigeraadford6
paaigeraadford6 paaigeraadford6
  • 04-03-2018
seven dollars!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer Link
homeworkhelperX homeworkhelperX
  • 04-03-2018
First we do 54 take away 40 which is 14 then we divide it by 2 and then we have our answer $7.
Answer Link

Otras preguntas

pls help asap or else my parents will kill me eeeeeasy and explian for brainleest . 70=50x what is xx ty
Where do we see amendment 1 today
An amount of $1,000 is deposited into a bank account that pays 4% interest each year. If there are no other withdrawals or deposits, what will be the balance of
Write an inequality for the graph
Amanda needs to create an informative print brochure for her local library’s fundraiser dinner. What critical detail must she have before she starts designing t
Is storytelling and theatre an effective way to deal with trauma?
I need help with this math 16-17​
please help i didn't understand this topic and im running out of time to turn it in​
a number increased by two twenty fourths of itself​
A boy makes a cuboid of plasticine of sides 5cm, 2cm, 5cm. How manny such cuboids will he need to form a cube?