idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

Based on the evidence gathered for the civilizations of Ghana and Mali, which civilization do you believe was the most advanced?
A self-service car wash has 3 individual car wash stalls. Customers wait in a single line before choosing the next available stall. 33 customers enter the car w
If the 4th and 7th terms of a G.P are −1/2 and − 4, respectively, then find G5 and S6 .​
What should we do if we meet a mentolly impaired person​
evaluate Evaluate-8÷2+12×9-4×6
A box is 30cm wide 40cm long and 25cm high calculate area boa
1. Have they flown him to Turkey?2. They are holding a party.3. Did he do the work?4. She will invite them​
Richard and Stephen are marking exam papers. Each set takes Richard 73 minutes and Stephen 2 hours. Express the times Richard and Stephen take as a ratio in its
Because I like to grow flowers, I have planted a small garden near the fence which separates my yard from the neighbor's. Which group of words in this sentence
what is the capital city of kenya​