chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

A therapist explains to a client, "Dizziness occurs when there is a sudden drop in blood pressure. The shortness of breath you feel is the result of a slight bi
if a sacretary types 55 words in one minute how long will it take the secretary to type a 2000 word report ​
Use a graphing utility to graph the function and the damping factor of the function in the same viewing window. f(x) = e−3x sin(x) Analyze the graph of the func
Suppose △PKN≅△BGH. Which other congruency statements are correct? Select each correct answer. A. △NPK≅△HBG B. △KPN≅△BHG C. △KNP≅△GHB D. △NKP≅△HBG
what is three less than the product of four and the difference of a number and five
Anna wants to buy 3 sweaters for $37 each and 2 scarves for $11 each. how much will Anna spend on these pieces of clothing?
Which of the following is NOT true about hypertension? It is serious because it forces the heart to work harder and increases wear and tear on artery walls. It
In the 1600's, Robert Hooke, and English scientist, used a crude microscope to examine bits of cork. Cork is derived from the bark layer of certain trees. Upon
The larger of two numbers is for more than the smaller number. if the sum of the numbers is 74, find the numbers.
Where do people live in the Desert