dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

Zachary Taylor carried which of the following states? A. Ohio B. Missouri C. New York
What is the difference between prokaryotic and eukaryotic cells?
Are these triangles similar?
Simplify 3 1 /2*3 1/2
From the passage the raven and the first men and the Maori genealogies and origins in New Zealand Which similarity between the two myths do these passages illus
Which of these things cannot be done using application
What is important for art critics to get their reviews published by the media?
Tone is the _____ of an author as recreated by the book. theme setting attitude
Evaluate the given expression a.40c.25b.32d.20 ​
If a negative charge is released in a uniform electric field, it will move A. from low to high potnetial B. in ciruclar motion C. in the direction of the electr