MandiePandie
MandiePandie MandiePandie
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

how do ou find unit rates

Respuesta :

susxnn
susxnn susxnn
  • 13-01-2016
you divide the price by the number of items
Answer Link

Otras preguntas

Factor 4x squared-35x+4
What is (9.2-4.9 ÷ 7)+36.4
What does palatical chateau mean?
Ryan bought grapes last week for $1.65 per pound. If he bought n pounds, write an equation to show how much money (m) he will spend.
what times 3 gives you 1,000
1/4 (3x - 16) + 1/4x = 5 and 1/3 PLZ!
How many centimeters squared in .0255 square yards
I'm in 8th grade and I have no idea what positive-negative square roots are! We have a test soon and I need someone to explain to me what they are
30+54 in distributive property
A car travels in 65 miles per hour.Going through construction,it travels at 3/5 this speed.Write this fraction as a decimal and find the speed