Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

one sixth of thirty six hundredths is less than two tenths less than four write as inequality if closed write true or false
615.44 to the nearest hundredth
what would happen if helios went to hades
a car with a mass of 1200 kilograms is moving around a circular curve at a uniform velocity of 20 m/s the centripetal force on the car is 6000 neutrons what is
Pushing the body harder than it's ready to be pushed during exercise
what times what equals 120 and adds up to 14
Cold is to freeze as heat is to
Mr. and Mrs. Ferguson are planning a vacation to celebrate their anniversary. Mrs. Ferguson is considering reserving a room at the Abraham Hotel. The Abraham H
(x^2+1)(x-2)=x^3-2x^2+x-2 Solve for x
What is the major difference between Nazism and Fascism?