lalywilliamsonp49myw lalywilliamsonp49myw
  • 17-02-2018
  • Mathematics
contestada

Mel's father asked Mel to mow his lawn while he was on vacation. Mel bought 1.6 gallons of gas for the lawn mower. The gas cost $2.85 per gallon. How much money did Mel pay for the gas?

Respuesta :

ileepig1p3164i
ileepig1p3164i ileepig1p3164i
  • 17-02-2018
So 1.6*2.85=4.56
here
285              (3(for the decimal)
x 16
1.710
2.850.    See why I put 3?  Since 1.6 has the decimal one place down from the 
4.56.       one's place and 2.85 is 2. Hopefully, you already know how to multiply.

Answer Link
mel255
mel255 mel255
  • 17-02-2018
If each gallon is $2.85, you multiply $2.85 by however many gallons you buy.
so, 1.6 x $2.85 = $4.56.

Hope this helped hon!
~xoxo Mel
Answer Link

Otras preguntas

what’s 40/44 in lowest terms
One-fourth of a number is 22. Find the number.
help? The French and Indian War falls between which two of the following events? Mayflower Compact & the founding of Pennsylvania Magna Carta & Mayflowe
The Congress of Vienna gave Austria more territory in 1. Poland 2. Italy 3. Russia 4. Turkey. Please answer with a number or just one of the four places.
If you can write 4 questions on your account for me, ill mark you brainliest, just reply to this and ill thanks and 5 star rating and brainliest.
Please help ASAP please I’ll mark as brainlister
What is density of a liquid with mass of 17.4 and a volume of 20 mL ? Would this liquid float or sink at room temperature based on its density and the known den
What place is the the 5 in 12,715,044
What type of radiation is the same size as an electron?
Find the area of the geometric figure.