lgtrotman454
lgtrotman454 lgtrotman454
  • 16-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 48​-pound bag of flour for ​$11 or you can buy a​ 1-pound bag for  ​$0.49. Compare the per pound cost for the large and small bags.

Respuesta :

davidg8a77 davidg8a77
  • 16-02-2018
$48÷$11=$4.36 repeated

while buying it the other way will save you way more money with $0.49 per pound

Answer Link
labdelwahab12
labdelwahab12 labdelwahab12
  • 16-02-2018
the 48 lb bag is cheaper by $ 12.52
Answer Link

Otras preguntas

what help us to see things​
The simplest way to determine if your fluid intake is adequate is to:
Suppose a candy bar weighs 5.38 ounces. How much does a pack of 8 bars weigh?
what is the distance from point b to point d? a. 5 units b. 6 units c. 7 units d. 8 units
Place the OPTICAL MICROSCOPE in order the path that light travels through? Objective lens, light source, stage, slide, Ocular lens
how to pause location on life360 without them knowing
prime factorization of 168 using exponents
1. 7/10+ 10/100, 2. 50/100 + 4/10 , 3. 9/10+10 , 4. 1/10 + 40/100 , 5. 70/100+ 2/10 ,
After allowing 20% discount on a marked price 13% VAT was levied on an article. If it was sold for 7232 dollars, what was the marked price of the article?​
The answer please! I mean Ik it’s simple but I’m just not clever