marckeltoocold marckeltoocold
  • 14-02-2018
  • Mathematics
contestada

At the market, 5 light bulbs cost $9dollar 
How much do 7 light bulbs cost?

Respuesta :

ariamna17 ariamna17
  • 14-02-2018
9/5= 1.80
1.80x5= 9 
so, each light bulb costs 1.80
1.80x7=12.6
the answer is 12.6
Answer Link

Otras preguntas

from the fact that cultures have divergent moral beliefs on an issue, it does not logically follow that there is no objective moral truth.
if h(t)=1/t divided by 1 what is h(1/2)
You drop a 20 Ton object and a 10 Ton object at the same time. How does the acceleration compare through the fall assuming minimal air resistance.
Will mark brainliest!!!! Hell multiple choice
What things might cause disputes in a partnership???
what are the two functions available in the tkinter.filedialog module used to support file access in a gui program?
Stephanie is a taxi driver. She rents her taxi for $300/week. She feels she can take in $120/day in fares. Let D be the number of days she drives her taxi in a
I need help with these questions (check pictures)
Morgan is visiting a city and wants to take a taxi. The driver tells Morgan that they charge per kilometer and shows this table describing their cost:
An object is moving and velocity of 8 m/s and accelerates to 35 m/s or 6.3 seconds. what is the acceleration?