badbunny3s badbunny3s
  • 12-02-2018
  • Mathematics
contestada

One 16-oz can of vegetable soup cost $1.78. Two pints of vegetable soup cost $3.17. Which option is the better deal?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 12-02-2018
one 16 oz can of veggie soup cost $ 1.78......1.78/16 = 0.11 per oz

1 pint = 16 oz......so 2 pints = (2 * 16) = 32 oz

so 32 oz ( or 2 pints) of veggie soup cost $ 3.17.....3.17/32 = 0.10 per oz

so the better deal (the cheapest one) is the 2 pints for $ 3.17

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?