SummerRocks SummerRocks
  • 03-01-2016
  • Mathematics
contestada

a package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks

Respuesta :

pegah
pegah pegah
  • 03-01-2016
you can say :  6/35.34 = 1/ ? ⇒ ? = 35.34 ÷ 6 = 5.89$ the unit price of socks :))
i hope this be helpful 
* happy new year * 
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-01-2016
To find the unit price we need to divide the amount of money the item cost by the amount of items we have. Lets do it:-

35.34 ÷ 6 = 5.89
1 pair of socks cost $5.89.

CHECK OUR WORK:-

5.89 
× 6 = 35.34.
We were RIGHT!!

So, 1 pair of socks costs $5.89.

Hope I helped ya!! 
Answer Link

Otras preguntas

What is 4.25 round to one decimal place
What is the cube of the quotient of 24 and 6?
The American's used the trail of _______ to invade Mexico.
equation for: Karen's ipod contains 12 fewer playlists than Clarann's ipod. the total number of playlists on both ipods is 58. Find the number of playlists on e
Why are lines of latitude,longitude,the equator,and prime meridian called imaginary lines ?
What is equivalent to 7/10
What is the estimate of 200,629+28,542
how can you solve n-6m=8 for n
disadvantages of using animation in advertising? advantages and disadvantages of using animation for education? advantages and disadvantages of using animatio
if I walked 9 miles in 2 hours how fast am I going?