xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Who was the first explorer to route the straits off the tip of South America as the way to the east
What is the ph of a 0.21 m solution of pyridinium chloride (c5h5nh+cl−)? (kb for pyridine is 1.5 × 10−9 .) answer in units of ph?
World wants to cut the board and two equal pieces to that
According to the declaration, why was it necessary "to dissolve political bands which have connected them with another?" the absolute despotism of the king impa
What is a common subject of naturalist art as seen in paintings by jean-baptiste-simeon chardin?
Help thanks appreciate it
Identify the type of error in the sentence. If the sentence contains no error, select C. To enter college, an admission exam must be passed. incorrect adver
Roger has 7 dimes and 17 pennies. The total amount of money Roger has, in dollars, can be found by evaluating 7/10 + 17/100. Which fraction is equal to the tota
Find a7 in the arithmetic sequence with a1=-28 and d=10
Solve the system of equations. −9y+4x−20=0 ​−7y+16x−80=0 ​​