kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

Document expectations identified through collaboration with children that must be developed in current service guidelines to support positive and respectful int
Lutz is making a toy chest for his grandson. The chest is 4 feet wide, 2 1/2 feet deep, and 2 1/2 feet tall. Lutz plans to paint the outside of the chest blue
How do contrarian views factor into the workplace? 1) Contrarian views can lead to creativity. 2) A good manager should give a voice to contrarians. 3) Contrari
Which of the following is a challenge created by the fast pace of technological changes?
When is a current notary public eligible to apply to renew his or her commission a at any time be after completing training and passing the online exam see 90 d
This event, the, prepared the Japanese to engage in a war with China called the _____________, in which Japan won. a. Boxer Rebellion; Meiji Restoration b. Gove
Can a dermatologist remove sebaceous hyperplasia?
what does personal integrity mean
what was happening in the country around the time apollo 8 returned
________blank are at the center of the marketing environment. multiple choice companies corporate partners competitors consumers cultures