daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is twice its width. The perimeter of the rectangle is 135 feet. Write an equation for this description. ​
Jeff’s dog weighs 76 pounds. What is the dog’s weight rounded to the nearest ten pounds?
ozone in the upper atmosphere has duplicated by
Need help on number 12....
Which of the following does not describe organisms that are producers?
What is the measure of ABC?
Which set of points includes all of the solutions for y = negative four fifths times x plus two?line going through 0 comma 2 and 5 comma negative 2 (15, 10), (
the rate at which a population uses water has increased. which of the following changes most likely played a role? a.increased population b increased water cons
Lee y escoge la opción con la forma condicional correcta del verbo. Read and choose the option with the correct conditional tense of the verb. Si tú fueras la m
What is experience aviation ?