Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

“I ain’t a-going to tell all that happened-it would make me sick again if I was to do that. I wished I hadn’t ever come ashore that night to see such things. I
HELP PLS and HURRY A roller coaster does 50,000 J of work to lift the train up to a vertical height of 77 m in 3 seconds. How does one find the POWER needed to
A store had 4 blue chairs for 73.48 or 5 red chairs for 91.40 Which color chair has lower unit place
When the domain of the non-invertible function f(x)=(x−3)²+2 is restricted to [3, ∞), what is the domain of the inverse function?
Round 342.79513 to the three significant figures
Brent owns a small bakery. He notices that when he performs a browser search for “local bakery,” he has to scroll to the bottom of the page before he can find h
i need help ASAP, if m<4 =35, find m<2 and m<3
Where does artificial raspberry flavoring come from.
PLZZZ HELP!!!! How many times will 2/3 go into 3 5/6 ? 4/23 6 3/4 5 3/4 9/23
After 16.5 s, a jogger’s displacement is 200.0 m. What is her average velocity in m/s? In km/h?