johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression?2/4 +3/2= the 4 and 2 is exponent
Why was Five Forks such an important strategic position for Lee and his army?
5. Jared collected data on the ages and heights of a random sample of elementary school students. If he plots the data on a scatter plot, what relationship will
Which of the following actions would improve your credit score?
Which letter represents the opposite of 1/4 on the number line below
After running home from school, a girl wants to know how the carbon dioxide she is exhaling is produced. Which explanation BEST answers A. It is waste released
how many times can 8 go into 46
traduceti in limba romina textu les mois de printemps sont mars avril mai le printemps est plus belle saison de l'annee.le ciel est bleu. le soleil brille.il
find 1/9 as many as 3 divided by 5
Which of the following statements best explains why the term “emerging technologies” is a problematic tem? A. Exciting and revolutionary inventions are limited