damaniwoods4
damaniwoods4
04-01-2018
Mathematics
contestada
Somebody please help me
Respuesta :
oldcoolschool
oldcoolschool
04-01-2018
c. the original answer is t<3, but that is not a choice on there soooo, it is C. it has the answer, and its close enough.
i hope this helps.
Answer Link
BenjaminG123
BenjaminG123
04-01-2018
Greetings!
Solve
the Inequality:
[tex]3+|t+4|\ \textless \ 10[/tex]
Add
-3 to both sides:
[tex](3+|t+4|\)+(-3) \textless \ 10+(-3)[/tex]
[tex]|t+4|\textless \ 7[/tex]
Solve
the Absolute Value:
Condition One:
[tex]t+4\ \textgreater \ \ 7[/tex]
Add
-4 to both sides:
[tex](t+4)+(-4)\ \textgreater \ \ (7)+(-4)[/tex]
[tex]t\ \textgreater \ \ 3[/tex]
Condition Two:
[tex]t+4\ \textless \ \ -7[/tex]
Add
-4 to both sides:
[tex](t+4)+(-4)\ \textless \ \ (-7)+(-4)[/tex]
[tex]t\ \textless \ \ -11[/tex]
The Answer Is:
[tex]\boxed{t\ \textless \ 3} \\ \boxed{t\ \textgreater \ -11}[/tex]
I hope this helped!
-Benjamin
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 49+ )
Otras preguntas
In this excerpt from Lincoln's First Inaugural Address, he argues that the divided Northerners and Southerners must stay united:We are not enemies, but friends.
(#1) Choose the answer that correctly completes the sentence. El Día de las Madres es en el mes de __________. mayo junio agosto septiembre (#2) ¿Cómo se d
A 19.0 kg iron weightlifting plate has a volume of 2410 cm3 . what is the density of the iron plate in g/cm3?
How many rules did the lilliputians give gulliver in order to live with them?
How are these terms related? collaborate : teammate synonym antonym neither a synonym/antonym, but related unrelated skip?
The perimeter of the scalene triangle is 54.6 cm. Which equation can be used to find the value of b if side a measures 8.7 cm? 8.7 + b = 54.6 17.4 + b = 54.6 26
Miguel escribe una lista de mandatos para los compañeros del periódico escolar. Vuelve a escribir los mandatos usando los pronombres de objeto necesarios. 1. Ex
The root of the nail lies in a groove and is hidden by a fold of skin called the
The coordinate notation for a translation 5 units right and 6 units down is?
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below. 8p/$1.09 = ?/$1.00 ? = 8÷$1.09 ?= $7.34 Where did Milo make his