winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

The MAIN purpose of the Georgia State Constitution is to A) determine how local governments will be managed. B) give a framework for the laws and government
Who was Cecil Rhodes and what was his dream for Africa?
Insert parentheses to make each statement true20-25
What is the definition od non communicable diseases?
Brings dry, clear weather
Multiply. Express your answer in lowest terms. -3/8*(-2/9)=
Where did the first Industrial Revolution occur in the late 18th century?
Which of the following was NOT a project planned and begun during the Hoover administration? A. the Hoover Dam B. the Statue of Liberty C. the Golden Gate Br
The significance of names or reputations given to people when they engage in certain types of behavior is the focus of ________ theory.
Each salt shaker holds 1 1/4 ounces. if a box of salt contains 10 ounces how many shakers will it fill