johnnowak123 johnnowak123
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

At the school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16 pencils?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2017
The answer is 2.64. Hope this helps!
Answer Link
Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 12-12-2017
.99/6= .165

.165*16= 2.64

I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Which government agency works to prevent unfair competition and deceptive business practices?.
A 330 mg piece of gold (density = 19.3 g c m 3 ) is hammered into a sheet of gold leaf that has a length of 2.3 in and a width of 2.27 in. what is the average t
Antipsychotic drugs such as thorazine are often used to treat schizophrenia. Antipsychotic drugs are used as.
Write an equation of the line through each pair of points. Use point-slope form. (0, 1/2) and (5/7, 0)
What was a major reason for the declining importance of state governments during the 1960s?
Next O Pretest: Foundations of Geometry A student is given ZQUS ZRUTand the diagram and asked to prove m/ZQOR = 56. Given: ZQOS ROT Prove: m/QOR= 56° 20 Se 56 H
Between 1991 and 2020, the united states saw an increase of nearly blank______ in nonfarm jobs.
Find the volume of a cone that has a diameter of 10 inches and height of 2 inches in terms of pi. (PLEASE SHOW WORK IF POSSIBLE!! VERY URGENT DUE TOMORROW)
Solve each system by elimination. 3m + 4n = -13 , 5m + 6n = -19
Tarek buys a pomegranate with 314 seeds. He buys a second pomegranate that has more seeds. The number of seeds in the second pomegranate is made of the digits 6