Lissyboo Lissyboo
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

Fresh Side Grocery sells 7 bagels for $4.41. Value Mart sells 5 bagels for $3.60. How do the unit rates compare?

Respuesta :

awesome0
awesome0 awesome0
  • 01-12-2017
So do $4.41 divided by 7 and then $3.60 divided by 5 and then explain what is similar about these unit rates.
Answer Link
kay2001 kay2001
  • 01-12-2017

fresh side is 30.87

value mart is 18.00 so these are the comparisons

Answer Link

Otras preguntas

pleasee help! thanks a lot and give an explanation
Why do some organisms look very similar even though they are not closely related?
Choose the correct classification of 5x + 3x⁴ − 7x³.
Katie received a speeding ticket that incurred a $125 fine. After one month, she will also be charged late fees for every month that she is delinquent. The amo
Please help I will give brainliest
What is the initial form for a protein?
what word in the third sentence is used as name calling?​
The soccer game started at 5:15 p.m. The game ended at 6:40 p.m. There was a 14-hour halftime break so the players could rest. How many minutes was the actual s
Plzz help me plzz! I m timed!
What does it mean for a noun & adjective to agree in "number"?