alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

What is job scope and job depth?? I need some explanation.
What’s the y-intercept of the line? A.1 B.(0,1) C.(0,-1/2) D. 1/2
What is the change in the law that she is objecting to? What is JLWOP?
Please need help estimating the problems due TOMORROW!!
A recipe that serves 8 people requires 4 1/2 cups of flour. How many servings are in one recipe?
:'( NEED HELP NOWWW ok so its 3/4h x 19mi/ 1/4h I'm failing in math so pls help.would appreciate it
Can anyone tell me which one is the correct answer please !!
How did both Solon and Cleisthenes change ancient Greek government? Both created laws that were less harsh. Both expanded citizenship to more groups. Both freed
You build a boat out of a shoebox. The dimensions are 30 centimeters x 20 centimeters x 10 centimeters. What is the maximum weight the boat will hold in the wat
How did both Solon and Cleisthenes change ancient Greek government? Both created laws that were less harsh. Both expanded citizenship to more groups. Both freed