nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

You invest an initial $1,000 in an account that has an annual interest rate of 2%, compounded quarterly. how much money will you have in the account after 5 yea
How is communism different from capitalism?
What is a equipment fraction to 10/20
Who has the power to introduce government spending bills?
Is the volume of a block measuring 3meters long 1.5 meters wide 2 meters high
How to find if a function is an inverse of another?
The period when many americans were increasingly anxious about the spread of communism was known as the
A spider ate 25% more bugs this month than last month.The spider ate 8 bugs last month. How many bugs did the spider eat this month?
Robert Burns's poem about a louse on a lady's bonnet was successful because _____. poetry is emotional, poetry is intellectual, poetry must make a point, none
What was so important about the lecompton constitution? a. it was a proslavery document, fairly drawn, that congress approved. b. it was a proslavery document,