Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

Which trend during the 1920s does this image reflect? reliance on scientific management techniques the growth of the advertising industry decreased mass pro
pindos math problems
Please i need help ASAP! Will give 15 points and name brainliest. New grass seeds grow rapidly. A grass seed has grown to 12 millimeters tall. Tomorrow it will
Write an equation of the line that passes through the given point and is (a) parallel and (b) perpendicular to the given line. (4,3) explain to thank u
Stacy's mom baking treats fro stacy's birthday party, she has 9 eggs to use for this purpose. A batch of cookies requires one egg and a batch of brownies requi
Evaporation and temperature are the two main factors that control the concentration of salts in seawater. a. True b. False
What is the relationship between the ratios? 8/11 and 24/33
Publishing can include multimedia or multiple communication methods. Some types of multimedia are images, video, and _________.
What is the purpose of the conjunctive adverb “otherwise”?
PLEASE HELP! 2x + y = 3 x - 2y = -1 If the equation is multiplied by 2 and then the equations are added, the result is A.) 3x=2 B.) 3x=5 C.) 5x=5