KyleGarcia KyleGarcia
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

Gina bought six containers of yogurt for four dollars how many containers of yogurt could you to buy for $12

Respuesta :

rjschneid19
rjschneid19 rjschneid19
  • 15-11-2017
18

you just multiply 6 by 3 because 4 is being multiplied by 3 as well to get $12
Answer Link

Otras preguntas

how do archeologists learn about the past?
Fire-tolerant plants belong to the chaparral biome.True or false?
Use the data in the table to write a multiplication or a division story for each number fact.Solve.
What resource became the profitable crop in Jamestown
How did the union war strategy take advantage of southern weakness to achieve a victory
The ratio of the number of adults to the number of students at prom how to be 110 last year there were 477 more students than adults at prom if the school is ex
Carbon Monoxide poisoning can be prevented by ________________. A. always making sure your car's exhaust system is working properly and never leaving a car run
what is the value of this expression 15−5 125 3125 25 13125
How do we show a location
Fertilization produces a single cell what is it called