lissaqween12 lissaqween12
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Sasha spent $6 on packages of gum how many more packages of gum that cost $ 1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 14-11-2017
20 - 6 = 14

14/1.20 = 11.67

So, Sasha can by 11 more packages of gum.

I hope that helped! c:
Answer Link

Otras preguntas

What actions by Britain caused the United States to impose economic sanctions against them
CHECK TWO ANSWERS PLS!!
How does the surface metabolism model of chemical evolution differ from the prebiotic soup model? see section 2.4 ( page 70) ?
A rectangle is nine inches longer than it is wide, and its diagonal is 10 inches longer than its width. What is the width of the quadrilateral?
Approximate the square root of 18 to the nearest tenth and plot the number on a number line SHOW ALL WORK
how many minutes does it take light from the sun to reach earth the distance from the sun to earth is 93 million mi the speed of light = 3.00x 10^8 m/s
Without multiplying, determine the sign of the product (356,864)(−194,758). (5 points)
According to Abraham Maslow, what are our MOST basic and fundamental needs?A. Prestige and esteem needsB. Belongingness and love needsC. Self actualizationD. Su
What neutral atom has a atomic number of 15 and atomic mass of 31. 3 electrons are gained whats the result?
How many valence electrons are found in one atom of nitrogen (N)?