jordynnn1 jordynnn1
  • 13-11-2017
  • Mathematics
contestada

a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

ricoprs123
ricoprs123 ricoprs123
  • 13-11-2017
$240 dollars is the answer
Answer Link
kaileefunk kaileefunk
  • 13-11-2017
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
Answer Link

Otras preguntas

Identify the complete​ verb: she has been doing yoga for years.
Jeffrey currently has an account balance of $1,565.00. His initial deposit on the account was $625 and it earned 4.7% simple interest. How long has Jeffrey held
write two different word problems about 12 birds to show 2*6 and 6*2
Depolarization involves a neuron becoming?
Converting improper fractions to mixed numbers questions
Do you need a class c license before getting a motorcycle license
Why are widely accepted well-defended scientific explanations called theories?
the ratio of the length 7.2 meters and the length of 3.2 meters is?
There are 3 times elephants compared to giraffes in the safari. If there is a total of 88 elephants and giraffes,how many elephants are there in the safari?
1. find the LCD of 3/5 and 1/6. A. 5 B. 6 C. 11 D. 30 2. what is the difference between 3/7 and 1/14. A. 1\2 B. 4/14 C. 5/14 D. 9/14 3. if Sandy's cookie recipe