qiaolin112oz27u9 qiaolin112oz27u9
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday,Mrs.Jones spent $32 on 4 books.On Tuesday, she spent $16 on more books.Each book cost the same amount.How man books dis Mrs.Jones buy?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 11-11-2017
32/4 = 8

8 + 8 = 16


Mrs. Jones bought 6 books, each costing $8.


I hope that helped you! c:
Answer Link

Otras preguntas

Correct answer please? I cant figure it out
Miscommunication example of listening
Correct answer please? I cant figure it out
what is the equation?
Name a line in the image.
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
What is 4:2(3+1)= Please help me I need this for a quiz tomorrow
a second-grade math teacher is designing a lesson that will address the standard for number and operations. this lesson will focus on the use of standard word a
What are rational numbers and irrational numbers? please use simple language.
Assume the following values for the diagrams below: Q1 = 12 bags. Q2 = 7 bags. Q3 = 19 bags. The market equilibrium price is $34 per bag. The price at point a i