Baileynicole085
Baileynicole085 Baileynicole085
  • 13-10-2015
  • Mathematics
contestada

Mr McKay bought b boxes of crackers for $3 each and p pounds of cheese for $4 per pound. How much did he spend in all.

Respuesta :

ZackFry
ZackFry ZackFry
  • 13-10-2015
In normal circumstances, you would multiply the amount of boxes by 3, and the amount of pounds by 4.  So you do the same here: 
3b + 4p

Mr McKay spent 3b + 4b in total 
Answer Link

Otras preguntas

The plucking form of glacial erosion _____. loosens and lifts blocks of rock grinds rock into rock flour happens after the ice has melted polishes and smoothes
What did many people initially believe about the plane that hit the north tower of the World Trade Center? A. It was just the beginning. B. It was an isola
Rewrite the rational exponent as a radical by extending the properties of integer exponents. 2 to the 3 over 4 power, all over 2 to the 1 over 2 power the eigh
what is an atom? and what 2 regions make up all atoms?
which option correctly describes glucose catabolism
what kind of complement is " The citizens of the small town consider participating in the annual parade a symbol of community pride."?
Which of the following is considered risk? -an accident -a mortgage -a student loan -a balance on a credit card
-7,-13,-20,-26...tell whether the sequence is arithmetic. If it is, identify the common difference
What is 23/3 simplified?
12 years from now Maria will be twice as old as Steven. The current sum of the ages of Maria and Steven is 36. How old is Steven right now?