DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Translate this sentence into an equalitythe quotient of x and 7 is at most -24
What section of the large intestine is associated with the liver?
Kevin goes fishing every Saturday. The table below shows the number of fish he caught each week for the last six weeks. Fish Caught Week Number of Fish 1
Determine 10th term : 5,-25,125
Please help me asap will give brainliest
If you can't help me with the solution can someone at least tell me which equation solving method am i supposed to use?
Progressive changes in fossils of different ages provides one of the strongest lines of evidence for
what is the sum of 2(5a-4a)+6a
When calculating the successive discounts of 15% and 10% on a $100 item, _____. a. take 10% of $85 b. take 10% of $90 c. take 15% of $85 d. take 25% of $100
how do you factorise 15x+10