sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 16 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges? The cost for 4 dozen oranges is $ ?

Respuesta :

kimcheung0202oxv7ef
kimcheung0202oxv7ef kimcheung0202oxv7ef
  • 15-10-2017
4 dozen equals to 48 pieces
48 ÷ 16 = 3
Therefore, the cost for 4 dozen oranges is $3
Answer Link

Otras preguntas

Please help me, no one will!!! I will give brainiest!!Use the counting techniques from the last chapter. A bag contains three red marbles, three green ones, one
During replication, which sequence of nucleotides would bond with the DNA sequence ATCAG?
What type of radiation exposure of 100,000 mrem can cause radiation sickness or increase the risk of cancer? Long term exposure Short term exposure Both long
Suppose a community spends​ $1 million on salaries and equipment for its police department. Because it believes that citizens are now more law​ abiding, the com
Is 60o grams equal to 6 kilograms
The two cross sections shown are taken parallel to their respective bases. The cross sections have the same area. If theheights of the two solids are equal, fin
find the value of x in the given figure using parallel lines
Identify the property and Simplify -8/9 * ( 1/-5 + -7/11) a. Write the property b. Simplify and find the value
Help !! I'm new please
Green Wave Company plans to own and operate a storage rental facility. For the first month of operations, the company has the following transactions. 1. Januar