chuckied707 chuckied707
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

ABC preschool spun $1,475 on diapers this year.if the diapers cost $25 per box how many boxes did they used?

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 15-10-2017
Cost = number of objects x price per object

$1,475 = x boxes * $25

x = 1,475/25 = 59 boxes of diapers
Answer Link

Otras preguntas

If f(x) is an exponential function where f(5) = 3 and f(11) = 28, then find the value of f(8), to the nearest hundredth.
4. What is the solution to the system? Solution: (_
No more crazy people plz just answer this question
Explain how you know that these amounts of yellow paint and red paint will make the same shade of orange as the mixture in the first row of the table. PLZ EXPLA
What idea states that the use or disuse of a body part can result in traits that can be passed on to offspring?
Directions: FIND THE PERIMETER and SHOW YOUR WORK!
Ex 1: Find the word that has different sound in the part underlined 1. A. horse B. transport C. buffalo D. explore 2. A. cold B. collect C. remote D. grow 3. A.
Do you think that the giant was Really selfish ? if yes why
Describe the importance of analysing of car theft, indicating how such an analysis could aid the prevention of car theft?
A triangle can have side lengths of 6, 15, and 21. True False