llamabutt13 llamabutt13
  • 15-09-2015
  • Mathematics
contestada

how to find the unit price of a six pack for 2.99

Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 15-09-2015
6 pack for 2.99

Divide both numbers by 6

1 pack for 0.50

Hope that helped :)
Answer Link
Countrygirl4life
Countrygirl4life Countrygirl4life
  • 15-09-2015
Divide 2.99 by six and you get .498 but you would round it to the nearst hundreth because it is money so it would really be
.50.

So that means that for each ( what ever it is in the six pack) are $0.50
Answer Link

Otras preguntas

What country is home of the Galapagos Islands? Peru Ecuador Guinea Ecuatorial Chile
_______________________refers to organisms such as humans, fish, and birds that have an interior skeleton, or endoskeleton, and a backbone. Gymnosperms Inverteb
Which one of the following formulas represents an aldehyde? a. CH3COOH b. C2H5OH c. C2H4O d. C6H10O5
Each of us receives achieved statuses at birth. True False
If a homozygous dominant parent and a heterozygous parent are crossed, what percentage of the offspring are expected to be homozygous recessive?
John Milton's Paradise Lost _____. was written before he became blind explores the mysteries of heaven and hell is autobiographical is considered a sub-par atte
What are three types of muscle?
i need to check a number line of 0 to 4 using 1/3
To which of the following regions did Columbus NOT travel on his voyages to the Americas? a. the Bahamas b. Jamaica c. South America d. North America
Is H2O considered a molecule or a compound?